Komentarze: 0
PRZYGOTOWANIE
WSKAZÓWKI
* do obciążenia używa się specjalnych ceramicznych kuleczek, ale sprawdzi się surowy ryż, surowa fasola (można je wykorzystać wielokrotnie).
* do obciążenia używa się specjalnych ceramicznych kuleczek, ale sprawdzi się surowy ryż, surowa fasola (można je wykorzystać wielokrotnie).
Naleśniki z truskawkami - świetne sprawdzą się jako deser, ale także jako danie obiadowe na letnie dni. Rozkosznie słodkie, lekko kwaskowate od owoców, puszyste i chrupiące. Placki możesz usmażyć wcześniej - a przed podaniem jedynie podsmażyć je z farszem. Naleśniki z truskawkami uwielbiają towarzystwo lodów waniliowych albo bitej śmietany.
Składniki:
na ciasto: (wychodzi ok. 10-12 naleśników) potrzebujesz:
- 2 jajka
- 1 szklanka wody gazowanej (zapewni naleśnikom puszystość)
- 1 szklanka mleka
- 15-20 dag mąki
- sól
- masło i olej do smażenia
Nadzienie z truskawkami:
- 50 dag truskawek
- 15 dag cukru pudru
Nadchodzą upalne dni, a wtedy potrzebujemy do picia czegoś pysznego, orzeźwiającego, owocowego Ja proponuję Wam tradycyjny kompot z truskawek – pachnie i smakuje obłędnie .
Wystarczy:
500g truskawek
1,5 litra wody
1 szklanka cukru
Na początku wodę zagotowujemy z cukrem. Umyte i odszypułkowane truskawki wrzucamy do wody i chwilę czekamy, aby woda znów zaczęła bulgotać. Wyłączamy gaz, przykrywamy garnek i pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia.
Przelewamy do dzbanka i wstawiamy na min 30 minut do lodówki. Pijemy schłodzone
Jedno z naszych ulubionych ciast. Drożdżowe, z owocami, mięciutkie, wilgotne i delikatne. Dzisiaj z truskawkami i maślaną kruszonką. Ciasto bardzo proste w wykonaniu – wystarczy wrzucić składniki do miski wg podanej w przepisie kolejności, po 3-4 godzinach wymieszać wszystko łyżką, tak aby składniki się połączyły i bez wyrabiania, wylać ciasto na blaszkę, dodać owoce, posypać kruszonką, upiec i gotowe! Polecam!
Składniki na ciasto:
50 g drożdży świeżych
1/2 szklanki cukru
3 jajka
1/2 roztopionego masła
1/3 szklanki mleka
2 czubate szklanki mąki pszennej
truskawki ok 400 g
Składniki na kruszonkę:
100 g mąki
50 g masła
60 g cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
Ważne: Składnik do robienia ciasta powinny mieć temperaturę pokojową, a miska z ciastem przez 3 godziny powinna stać w ciepłym, nieprzewiewanym miejscu.
Wykonanie
Do dużej miski pokruszyć drożdże, na nie wsypać cukier, a następnie kolejno roztrzepane jajka, roztopione masło (nie za gorące) i mleko. Następnie wsypać mąkę. Nie mieszać!, tylko przykryć miskę lnianą ściereczką i odstawić na 3 – 4 godziny.
W międzyczasie przygotować kruszonkę: Wszystkie składniki wymieszać aby powstały grudki ciasta. Po 3 – 4 godzinach składniki w misce wymieszać drewnianą łyżką na gładkie ciasto. Przełożyć do foremki 24 x 24 cm, na wierzchu ułożyć pokrojone truskawki i posypać kruszonką.
Piec w 180 stopni C przez 40- 45 minut (do złotego koloru kruszonki).
Smacznego!
Sezon truskawkowy 2015 w pełni, trzeba więc wykorzystać dary natury i przygotować pyszną konfiturę z truskawek, której wonnością i słodyczą będziemy wspominać czerwcowe dni w jesienne i zimowe popołudnia.
Wyobraźcie sobie jak taka konfitura będzie smakować w duecie zwykłego chleba ze świeżym masłem w chłodne, deszczowe dni listopada, grudnia…
Do przygotowania konfitury wybierzcie truskawki nie bardzo dojrzałe (przejrzałe), ale czerwone i w perfekcyjnym stanie.
Truskawki są owocem, który zawiera niewielkie ilości pektyn, a to one właśnie są odpowiedzialne za zagęszczanie się konfitur w trakcie gotowania. Z tego to powodu konfitury truskawkowe należy gotować dłużej od tych z innych owoców, aby nabrała większej gęstości.
Po wysterylizowaniu słoików, gotową konfiturę truskawkową przechowujemy w zaciemnionym, acz przewiewnym miejscu. Truskawki nie lubią wilgoci, wtedy łatwo powstaje na nich pleśń.
Składniki:
Wykonanie:
Umyć truskawki pod bieżącą wodą i oczyścić z szypułek. Osuszyć papierem kuchennym.
Przełożyć truskawki do dużej miski, dodać obraną skórkę z cytryny (wcześniej sparzyć ją wrzątkiem), wsypać cukier, wlać sok z cytryny, zamieszać. Całość przykryć czystą ściereczką i włożyć do lodówki na 12 godzin.
Po tym czasie przełożyć truskawki do garnka i zagotować mieszając od czasu do czasu drewniana łyżką. Gotować przez około godzinę w międzyczasie od czasu do czasu zbierając tworzącą się na powierzchni pianę. Konfiturę gotować do momentu, aż nie uzyska pożądanej przez was gęstości. Wyciągnąć skórkę cytrynową i przelać otrzymaną konfiturę do wysterylizowanych słoików, zamknąć i przechowywać w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu.